České květiny - online České květiny - online České květiny - online
Co o Měsíci možná nevíte – část první
 
Novoluní
 
Planety sluneční soustavy mají dohromady asi padesát měsíců. Pouze u Merkuru a Venuše žádný měsíc objeven nebyl. Nejznámějším z těch padesáti známých je náš Měsíc. Obíhá kolem Země a čtvrtě Měsíce se střídají po týdnu.
 
Novoluní, v dřívějších dobách se říkalo též Mrtvý měsíc, je nejlepší doba pro nový začátek. Měsíc stojí mezi Zemí a Sluncem a k nám, pozemšťanům, obrací svou neosvětlenou stranu, která je černá jako noc. V kalendáři je nov označen černou ploškou.
Tuto měsíční fázi je dobré využít k regeneraci těla a celkovému pročištění organizmu. V tomto období totiž vládne krátká doba zvláštní energie, která pozitivně působí na člověka, zvířata i rostliny. V novoluní je dobré  aspoň jeden den držet půst, aby se tělo mohlo zbavit všeho, co našemu zdraví neprospívá. Půst je totiž výbornou prevencí proti nemocem.
Rovněž nemocné stromy se po omlazovacím řezu, provedeném v novoluní, opět uzdraví. Pro majitele domků je nov nejvhodnější období pro stavbu sloupků u zahradních plotů.
Těm, kteří mají oteklá víčka z důvodu zpomaleného toku lymfy v těle, doporučuji masáž očí. Jemnými krouživými doteky si přejíždějte prsty okolí očí, případně se v kosmetickém salonu objednejte na mikromasáž očního okolí. Po této nesmírně příjemné proceduře se lymfa  opět rozproudí a oči budou jiskrné a méně unavené. Škodlivin v těle se zbavíte i solnými zábaly. Osušku namočte do teplé vody, v níž jste předtím rozpustili sůl z Mrtvého moře. Mokrou osušku si omotejte kolem těla  a v zábalu zkuste vydržet asi jednu hodinu.
A jestli nemůžete zbavit své dítě některého ze zlozvyků, např. kousání nehtů, vyhledejte si v kalendáři černou plošku – novoluní, a „nastartujte léčbu“.
 
S úctou a láskou Vaše kartářka
 
 
Co o Měsíci možná nevíte – část druhá
 
Dorůstající  Měsíc
 
Pro naše předky před třemi sty až čtyřmi sty generacemi, tedy v době kamenné, byl Měsíc důležitý pro měření času. Doba sedmi dnů, po které se střídají čtvrtě Měsíce, se nám dodnes dochovala jako TÝDEN.
Dorůstající Měsíc putuje zleva doprava ke Slunci. Čím více Měsíc přibývá, tím hůře se hojí poranění a jizvy po operacích. Ani prádlo, i když ho vyperete ve stejném pracím prostředku, nebude tak čisté, jako když ho vyperete při ubývajícím Měsíci. Příroda, zvířata i lidé sbírají síly, vdechují životadárnou energii, přibíráme na váze, rodí se více dětí. Je to čas vhodný pro relaxaci, regeneraci a celkové zotavení našeho těla.
Kůže dobře přijímá výživné látky, proto je důležité svou pleť hýčkat výživnými maskami a séry. Zkuste třeba tuto výživnou masku: rozmixujte hrst oloupaných spařených mandlí a tři velké jahody. Smíchejte je s jednou lžičkou medu a vzniklou kaší si potřete v rovnoměrné vrstvě obličej. Nechejte působit 15 – 20 minut, pak obličej opláchněte vlažnou vodou. Čistou tvář ošetřete  protivráskovým sérem a vhodným výživným nebo regeneračním krémem. Při relaxaci ve vaně posílíte tělesné funkce přidáním oleje z muškátové růže.
 
Čemu bychom se měli v tomto období věnovat:
 
- sbíráme listy a květy rostlin
- vysazujeme  a přesazujeme rostliny
- zušlechťujeme ovocné stromy
- věnujeme se posekání trávy nebo si založíme nový trávník
- opravíme si vlastní studnu, zpevníme břehy protékajícího potůčku
 
Čemu bychom se měli vyhnout:
 
- nebudeme na zahradu vyvážet hnůj
- pozor si dáme při sklizni ovoce a zeleniny, musíme je spotřebovat co   nejrychleji, brzy se kazí
- neměli bychom uskladňovat seno, brzy by zplesnivělo
 
 
S úctou a láskou Vaše kartářka
Co o Měsíci možná nevíte – část třetí
 
Úplněk
 
Zkoumáním měsíčního prašného povrchu se zjistilo, že Měsíc je starý čtyři a půl miliardy let. Chemické prvky na Měsíci jsou tytéž jako na Zemi. I měsíční horniny se skládají z podobných nebo stejných minerálů jako horniny pozemské. Jen voda tam není, takže Měsíc je úplně vyprahlý. Ovšem měsíční půda se ukázala pro některé rostliny daleko úrodnější než půda pozemská.
Při úplňku Měsíc urazí polovinu cesty na své pouti kolem Země. Na nebi vidíme plochý světlý kotouč, který oslňuje náš zrak, takže není vhodný k pozorování. V kalendáři je úplněk zaznamenán jako světlá ploška.
Babky kořenářky za úplňku sbíraly v noci různé druhy bylin a vyráběly z nich léčivé čaje a mastičky. A proč za úplňku? Protože byliny, nasbírané v těchto dnech, mají největší účinek na lidský organizmus.
V období úplňku reaguje naše tělo velmi citlivě. Rány krvácejí silněji než jindy, proto se snažte chirurgický zákrok přeložit na některý den v ubývajícím Měsíci.
Měsíc ovlivňuje nejen  kvalitu našeho spánku, ale i usínání. Pár dní před úplňkem a v době úplňku se prodlužuje asi o pět minut doba usínání, zatímco doba spánku se v průměru o dvacet minut zkracuje. A možná nevíte, že právě v té době náměsíční lidé ve spánku chodí.
Máte-li zahrádku, vyvážejte hnojůvku a močůvku, ale stromy neprořezávejte, nechejte je odpočívat. Odumřely by vám. Pokud se vaše kuřata vylíhnou za úplňku, budou to ta nejzdravější kuřata z celého chovu.
Omezte jídlo, začněte úplňkovým půstem  a v dalších dnech se pusťte do změny jídelníčku. Dostatek zeleniny a ovoce vám dodá vlákniny, sportovní aktivita rozproudí trávení. Vše ve spojitosti s pitným režimem vám pomůže odbourávat tuky v těle. Snažte se hodně spát, relaxovat, odpočívat. Zaženete vnitřní neklid, zbavíte se zbytečného stresu. Tělo vám za to poděkuje.
A závěrem upozornění, že v době úplňku se zvyšuje počet násilných trestných činů. Takže buďte maximálně opatrní a všímaví.
 
S úctou a láskou Vaše kartářka 
 
Co o Měsíci možná nevíte – část čtvrtá
 
Ubývající Měsíc
 
Na pouti Vesmírem je Měsíc jediným společníkem Země. I když jeho svět je mrtvý a neúrodný, má obrovský vliv na naše pocity, na naši intuici. Měsíc v astrologickém pojetí je spojován s matkou, domovem, rodinou a našimi předky. Vládne znamení Raka, je symbolem citů a v těle ovládá žaludek.
Ubývající Měsíc postupuje zprava doleva. V tomto období máme najednou pocit, že vše zvládáme snadněji než jindy. Domácí práce jsou pro nás zábavou a odpočinkem, špína se lehčeji odstraňuje, prádlo je čistší. nevadí nám drhnutí dřevěných podlah, čištění sklepů či bot, leštění stříbra a kovových předmětů. S chutí a láskou uklidíme sklep, garáž, spíže, vyvětráme postele, převlékneme peřiny, nezalekneme se ani případných plísní, na které vystačíme s octovou vodou. S vervou se pustíme i do malování bytu, lakování polic. Vše, do čeho se pustíme, nám jde od ruky.
Daří se nám i práce na zahradě. Uskladníme ovoce, založíme kompost, usušíme seno, hnojíme rostliny, ošetříme chřadnoucí stromy. Beze strachu z bolesti se objednáme k zubaři, neboť právě období ubývajícího Měsíce je vhodné pro důkladné ošetření chrupu. Můžeme si nechat vytrhnout  zub moudrosti, nasadit nový můstek či nechat zhotovit novou korunku. A možná by nebylo marné navštívit i nějaké estetické centrum a nechat si odstranit mateřská znaménka, bradavice  a chloupky nad horním rtem.
Přepadne-li nás v tomto období chuť na něco dobrého, najezme se, neztloustneme. I když více jíme, nepřibereme na váze. Doporučuje se  pít  co nejčastěji kopřivový čaj, nejlépe mezi 15. – 19. hod. S ubývajícím Měsícem totiž látková výměna běží na plné obrátky, čistí se trávicí trakt a odbourávají se nadbytečné tukové zásoby.
Nezapomínejte ani na svoji pleť. Lipové květy zalijeme v míse nebo v hrnci horkou vodou,  zakryjeme si hlavu větším ručníkem a inhalujeme.
Tvoří-li ve nám na obličeji pigmentové skvrny, můžeme si potírat  postižená místa rozkrojenou papájou.
Cvičíme, relaxujeme, ve vzpomínkách se vracíme ke své rodině a potěšíme své nejbližší úsměvem a milým slovíčkem.
 
S úctou a láskou Vaše kartářka
OBJEDNEJTE SI PRO LEPŠÍ POSTAVU
OBJEDNEJTE SI PRO LEPŠÍ POSTAVU

OBJEDNÁVEJTE ZDEOBJEDNÁVEJTE ZDE
Benu.JPG
facebook_timeline_firma_neruste_pobyt.jpg
rnc-logo-color.jpg
Pobytové a poznávací zájezdyVšechny zájezdy
120x240-dovolena-a2.jpg

Tipy na dovolenou

zde

nebo

zde

B1.gif
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one